مراقب از کودک

7 بازی مناسب کودکان زیر 2 سال ❤️ (بازی خانگی بدون هزینه)

بازی خانگی کودک زیر دو سال

یکی از چالش‌های همیشگی خانواده‌ها این است که چطور کودک خود را سرگرم کنیم به طوری که کمتر با بعضی از حرکاتش مثل گریه کردن و دست زدن به وسایل خطرناک و … موجب آزار و اذیت ما شود.

همانطور که می‌دانيد کودکان زیر دو سال سرشار از انرژی و شادابی و نشاط هستند و هر طور شده دوست دارند به هر روشی، انرژی خود را تخلیه کنند. اما به راستی چطور می‌شود که خانواده‌ها با روشی سالم و امن انرژی کودک خود را تخلیه کنند تا کودکشان به خوبی مراحل رشد و نمو را طی کند؟

در این مقاله می‌خواهیم در مورد تعدادی از بازی‌ها و سرگرمی‌ها و تفریحات مخصوص، برای کودکان زیر دو سال صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

برای کودکان زیر 2 سال چه بازی‌هایی مناسب است؟

شاید اولین سوال والدین این باشد که چه بازی‌هایی برای کودک ما مناسب است؟ طبق نظر کارشناسان معمولاً بازی‌هایی برای کودکان توصیه می‌شود که از هر نظر برای کودک ما امن باشد و خطری او را تهدید نکند، چرا که این کودکان هیچ درکی از خطرناک بودن بعضی از سرگرمی‌ها ندارند. به طور مثال، ما هیچ وقت نباید بازی‌هایی را برای کودک خود انتحاب کنیم که در آن‌ها از ابزار و وسائل کوچک و ریز استفاده شده باشد، چرا که ممکن است آن ابزار خرد توسط کودک بلعیده شوند و برای پدر و مادر او دردسر ایجاد کنند. در اینجا تعدادی از بازی‌های امن را معرفی می‌کنیم.

1. بازی با حبوبات

مقداری حبوبات را در ظرفی بریزید و از کودک خود بخواهید با کمک شما آن‌ها را بر اساس ظاهرش جدا کند. این کار به افزایش دقت او کمک شایانی می‌کند.

بازی حبوبات کودکان

2. پرتاب هدف

یک ظرف را در قسمتی از خانه گذاشته و از کودک خود بخواهید توپ را در آن ظرف بیاندازد. این کار به تقویت تمرکز او کمک می‌کند.

توپ بازی کودکان در خانه

3. آب بازی

یکی از بازی‌هایی که می‌تواند حسابی با روح و روان کودک ارتباط قوی برقرار کند، آب بازی است. حالا سوال اینجاست که آب بازی را معمولا والدین در چه مکانی با کودک انجام دهند که علاوه بر اینکه موجب شادی و نشاط کودک شوند، از امن بودن و غیر خطرناک بودن بازی هم مطمئن باشند؟

آب بازی کودکان
توصیه می‌شود آب بازی بیشتر در مکانی انجام شود که حجم آب زیادی وجود نداشته باشد. به طور مثال به هیچ عنوان این بازی نباید در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و حوض پر آب انجام شود چون احتمال خفگی کودک در این مکان‌ها بسیار بالاست. آب بازی را بیشتر در حمام با کودک خود انجام دهید تا خطری کودک شما را تهدید نکند.

4. آینه بازی

آینه بازی کودکان

یکی دیگر از بازی‌هایی که موجب ذوق کردن کودک زیر دو سال می‌شود آینه بازی است. شاید بپرسید آینه بازی چرا؟ طبق تحقیقات یکی از جذاب‌ترین پدیده‌ها برای این کودکان، پدیده‌ی انعکاس است. کودک از اینکه چطور می‌شود که عکس خود و پدر و مادرش را در آینه ببیند بسیار تعجب می‌کند و همانطور که می‌دانيد به محض دیدن این پدیده، لبخند زیبایی به پهنای صورت، بر لبان او جاری می‌شود.

 

5. ساخت برج چوبی

از کودک خود بخواهید با قطعه های چوبی برج بسازد. این بازی به هماهنگی چشم و دست او کمک می‌کند.

بازی برج چوبی کودکان

6. چسب بازی

اسم این بازی رو نشنیده بودین نه؟ ولی طبق تجربه یکی از بازی‌های بسیار سرگرم کننده و جذاب برای کودکان، همین چسب بازی است. حالا چطور باید انجام شود؟

یک عدد چسب نواری را تهیه کنید و قسمت‌هایی از آن را جدا کرده و به در و دیوار خانه بچسبانید. سپس از کودک خود بخواهید چسب‌هایی که به در و دیوار خانه چسبانده اید را در بیاورد. خواهید دید که کودک شما از این کار چقدر لذت می‌برد. البته توجه داشته باشید در حین این کار باید مراقب کودک خود نیز باشید که مبادا چسب ها را در دهان خود بگذارد و موجب دردسر شود.

7. نقاشی در جعبه

نقاشی روی کارتن جعبه

ایجاد یک اتاقک برای کودک بسیار برای وی جذاب و لذت بخش است. نقاشی کردن تفریح مورد علاقه ی همه ی کودکان است. او می‌تواند در اتاقکش نقاشی کند و اگر فضای بزرگی برایش بسازید حتی می‌تواند چهار دست و پا در آن حرکت کند.

بازی خانگی برای کودک زیر 2 سال

تمام بازی‌هایی که تا اینجای کار معرفی کردیم را والدین می‌تواند به راحتی در خانه با کودک خود انجام دهند. اما بعضی نکات وجود دارند که درباره بازی‌های خانگی با کودک باید رعایت کنیم. سعی کنید بازی را در محیط‌هایی مثل آشپزخانه انجام ندهید چرا که دارای وسائل برقی خطرناک و همچنین وسائلی مانند گاز و سماور و … است که به شدت می‌تواند سلامتی کودک ما را تهدید کند. بازی را سعی کنید بیشتر در هال و اتاق خواب کودک خود انجام دهید.

تفریح برای کودک زیر 2 سال

علاوه بر بازی‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم، والدین می‌توانند برای تفریح کودک خودشان ، او را به مراکز تفریحی مانند شهر بازی‌های سرپوشیده مخصوص کودکان ببرند. یکی از بازی‌هایی که توصیه می‌شود حتما کودکتان آن را تجربه کند، استخر توپ است. استخر توپ یک بازی هیجانی و بسیار ذوق آور برای چنین کودکانی است. البته باید توجه کرد که استخر توپ انواع متنوعی دارد. بعضی از استخر توپ‌ها مناسب کودکان زیر دو سال و بعضی مخصوص کودکانی است که سن بیشتری دارند. پس دقت کنید کودک خود به به استخر توپ مخصوص سن خودش ببرید.

یکی دیگر از دغدغه‌هایی که والدین دارند، این است که بازی‌هایی با کودک انجام دهند که باعث تقویت هوش کودک هم بشود. این بازی‌ها می‌توانند شامل آن هایی باشند که کودک برای انجام دادن آن مجبور به استفاده از توانایی های عملی خود باشد. برای مثال توصیه می‌شود والدین برای کودک خودشان مقداری گچ تهیه کنند و از آن‌ها بخواهند بر اساس سلیقه خودشان نقاشی‌هایی را روی تخته یا کاغذ بکشند. این کار بسیار موجب تقویت هوش کودک شما می‌شود.

سرگرم کردن کودکان زیر 2 سال

کودکان زیر 2 سال به علت انرژی فراوانی که دارند نیاز دارند سرگرمی های متنوعی نیز داشته باشند. پدر و مادر هم باید برای سرگرم کردن کودک خود به اندازه کافی زمان و انرژی بگذارند.

برای سرگرم کردن کودکان، به والدین توصیه می‌شود ارتباط کودک را با اقوام خود بیشتر کنند. برای مثال سعی کنید حتما در هفته چند بار کودک خردسالتان پدر بزرگ و مادر بزرگ خود را ببیند و با آنها ارتباط بگیرد و از آن‌ها نیز آداب معاشرت را بیاموزد. همچنین تلاش کنید ارتباط کودک خود را با کودکان هم سن و سال او در خانواده بیشتر کنید زیرا این کار هم باعث سرگرم شدن کودک شما می‌شود، هم موجب رشد فکری، ذهنی و عملی او می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که می‌دانیم کودکان ما سرشار از انرژی درونی و ذوق هستند. به همین دلیل همواره دوست دارند در حال فعالیت باشند و از بازی کردن خسته نمی‌شوند. برای اینکه کودک بتواند مراحل رشد و نمو خود را به طور کامل و بسیار خوب طی کند، می‌بایستی بیشتر انرژی درونی خود را تخلیه کند. والدین هم باید برای تخلیه انرژی کودکشان به آن‌ها کمک کنند و مقداری از وقت خود را در طول روز به سرگرم کردن کودک خود اختصاص دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید