بانوان

ویار در بارداری و انواع آن ❤️ (روش برطرف کردن ویار)

ویار در بارداری

بارداری، یکی از قشنگ‌ترین دوران زندگی هر مادر محسوب می‌شود. یک دوره حدود ۹ ماه که فراز و نشیب‌های زیادی را مادر باردار می‌گذراند. یکی از مشکلات شایع این دوران، ویار است. ویاردر بارداری و انواع آن چیست؟

یک خانم وقتی باردار می‌شود، هورمون‌هایش کلاً تغییر می‌کند و این تغییر هورمون باعث می‌شود، در بیشتر اوقات مخصوصاً صبح‌ها حالت تهوع و استفراغ داشته باشد. حدود ۵۰ درصد از مادران به این نوع اختلال مبتلا می‌شوند و بیشتر در سه ماه اول بارداری دچار ویار می‌شوند. در ادامه به شرح مفصل‌تر این موضوع می‌پراازیم.

ویار بارداری پسر

آیا ویار مادران با جنین پسر و دختر با هم متفاوت است؟

در گذشته وقتی که تکنولوژی سونوگرافی مرسوم نبود، از روی ویار و میل به خوراکی‌های خاصی، می‌فهمیدند که جنین در شکم مادر چه جنسیتی دارد. مثلاً شایع بود که اگر مادر هوس ترشی جات کند مانند آلوچه و لواشک و ترشک و غذاهای ترش جنین پسر خواهد بود و یا اگر مادر زیاد اهل خوابیدن و یک جا نشستن نباشد، یعنی کمتر بخوابد و تنبل نشده باشد جنین پسر است. البته این ثابت شده نیست. طبق تجربیات مادران باردار گفته شده است.

ما می‌خواهیم بدانیم آیا واقعاً ارتباطی میان جنسیت جنین و نوع ویار مادر وجود علمی دارد یا نه و آیا می‌توانیم صد در صد روی ویار مادر جنسیت جنین را تشخیص بدهیم؟

ویار نمکی در بارداری

تجربیات نشان داده مادرانی که در ویار خود علاقه زیادی به غذاهای شور و نمکین دارند مانند تخمه شور، پفک، چوب شور، سیب زمینی سوخاری نمکی و غیره احتمالاً نوزاد آن‌ها پسر خواهد بود.  همچنین اگر به خوراکی هایی با طعم ترش علاقمند هستند، مانند لواشک، آلوچه، آش‌های ترش و هر ترشیجات دیگری، جنسیت نوزاد به احتمال قوی پسر خواهد بود و هر چند تجربیات مادران باردار، در درستی این قضیه حکم می‌کند اما علم این را قبول ندارد و کارشناسان علت این نوع هوس‌های فضایی را تغییرات هورمونی و کمبود بعضی از املاح معدنی و ویتامین‌ها می‌دانند. مثلاً اگر مادری هوس ویار ترشی جات داشته باشد بنا را بر این می‌گذارند، که شاید کمبود سدیم داشته باشد و یا اگر هوس شوری می‌کنند شاید بدن کمبود پروتئین و کلسیم دارد.

ویار بارداری دختر

در گذشته و حتی اکنون که علم پیشرفت به سزایی کرده است، همچنان  در مورد ویار مادر و نوع جنین آن نظرهای مختلفی وجود دارد. مثلاً اگر مادری ویار شیرینی جات کند، علاقه به خوردن شیرینی مانند حلوا و بستنی و شکلات و نان خامه‌ای و عسل و غیره داشته باشد می‌گویند، احتمالاً جنین دختر می‌باشد و حتی مادرانی که ویار صبحگاهی شدید دارند و حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی زیادی دارند احتمال اینکه جنین دختر باشد، بیشتر است.

طبق گزارشات، مادرانی که هم تجربه بارداری پسر داشتند هم دختر، بیشتر آنها گفته اند در دوران بارداری، ویار در زمان نوزاد دختر سخت‌تر بوده تا نوزاد پسر. شاید به علت این است که هورمون در جنین دختر تغییرات بیشتری دارد و استروژن بیشتری تولید می‌کند.

مادربزرگ‌های قدیمی با نگاه به شکم یک زن، از نوع بزرگ شدن شکمش می‌توانستند حدس بزنند که نوزاد دختر است یا پسر.

آنها اعتقاد داشتند که شکم مادر دختر بالاتر و پهن‌تر است. طبق بعضی تحقیقات مادران صاحب جنین دختر ترشی و شوری را دوست ندارند ویار شیرینی‌جات می‌کنند و گفته شده بیشتر زنانی که ویار صبحگاهی خیلی شدید دارند جنین آنها دختر است.

ویار شدید در بارداری نشانه چیست؟

هر چند ویار یک مسئله طبیعی در دوران بارداری برای زنان است اما گاهی اوقات این مسئله به مشکل تبدیل می‌شود. یعنی ممکن است به علت ویار خیلی شدید مادر نتواند غذا و خوراکی بخورد و به این علت دچار کمبود وزن می‌شود و این نیز باعث رشد نکردن جنین می‌شود.

در بعضی از مادران در سه ماه اول بارداری به علت ویار شدید فقط با انواع داروها و سرما کمبودهای بدن آنها جبران می‌شود حتی بعضی از مادران به علت ویار شدید، متاسفانه دچار سقط جنین شده‌اند، یا نوزاد نارس به دنیا آورده‌اند.

بنابراین مادرانی که ویار شدید دارند، استفراغ‌های شدید دارند حتما بعد از به دنیا آوردن جنین سالم باید تحت نظر دکتر باشند.

زنان باردار مبتلا به ویار شدید به علت استفراغ زیاد، بدن آن‌ها دچار کمبود آب و مواد معدنی می‌شود و معمولاً مجبورند تند تند سرم تقویتی تزریق کنند. ممکن است ویار به حدی  باشد که کلاً زندگی آنها مختل شود و مدام احساس خستگی و سرگیجه کنند. بعضی از عوامل در تشکیل ویار شدید بارداری موثر هستند، مانند اضافه وزن مادر، داشتن سابقه ویار شدید در خانواده مادر، اگر جنین چند قلو باشد و…

ویار شدید در بارداری

در تحقیقات مشخص شده بیشتر زنانی که بارداری سخت و ویار شدید داشته‌اند، زایمان آنها نیز سخت بوده است.  احتمال اینکه مادر بعد از زایمان دچار افسردگی نیز شود، خیلی بیشتر است از مادرانی که دوران بارداری مطلوبی را داشته‌اند. یکی دیگر از مشکلات بعضی از مادرها ویار  چیزهای غیر معقول و حتی دردسرساز است. مثلاً دیده شده بعضی از مادران علاقه زیادی به خوردن خاک پیدا می‌کنند و این نشانه کمبود یک نوع ویتامین است و بعضی‌ها هوس خوردن برنج خام می‌کنند و این نوع هوس‌ها یک نوع اختلال محسوب می‌شود، که شاید علت آن کم خونی  نیز باشد.

وضعیت زمانی نگران کننده است که مادر ویار خوردن چیزهای خطرناک می‌کند. مانند گچ، رنگ، پلاستیک وغیره که ممکن است بلافاصله مسموم شود و حتی موجب مرگ خودش و نوزادش شود.

یکی از ویارهای عجیب و غریب گزارش شده، ویار دیدن یک نوع فیلم یا برنامه تلویزیونی بوده است.  یعنی با دیدن آن فیلم یا برنامه حالت تهوع و استفراغ به مادر دست داده است  ویارهای عجیب زیادی وجود داشته از کشیدن سیگار تا ویار  صدای گوشی و حتی ویار یک فرد از خانواده. یعنی گزارش شده خانمی با دیدن یکی از افراد خانواده حالت دعوا می‌گرفته است. زنان در بارداری نسبت به بدی همه چیز حساس می‌شوند مخصوصاً در سه ماه اول بارداری که  ممکن است بوی هر نوع غذا به خصوص پخت انواع گوشت و مرغ و ماهی به آنها حالت تهوع است بدهد.

اگر زن باردار ویار کند و نخورد چه می‌شود؟

یافته‌های علمی خاصی وجود ندارد که اثبات کند که اگر مادری ویار چیزی کند و آن را نخورد اتفاق خاصی می‌افتد یا نه ولی سخنان گذشتگان چیز دیگری است.

نخوردن چیزی که مادر باردار هوس می‌کند اتفاق خاصی در مادر جنین ایجاد نمی‌کند آنچه نگران کننده است خوردن خوراکی‌های مضر و خطرناک برای مادر و جنین است و باید این خرافات را که مادربزرگ‌ها می‌گفتند که اگر مادری هوس خوراکی کند و نخورد، پشت بچه کبود یا سیاه می‌شود و یا چشم بچه چپ می‌شود یا بچه بد عنق و بی‌قرار می‌شود را باور نکنیم و باید مادر باردار خیلی مراقب خود و نوزاد عزیزش باشد، و مواظب باشد هر چیزی که حتی یک درصد امکان ضرر زدن به خود و نوزادش را داشته باشد مصرف نکند از خوردن خوراکی‌های مضر و یا زیاد خوردن بعضی خوراکی‌ها مانند فست فود و پیتزا و سس، خودداری کند.

اگر مادر بارداری مدام حالت تهوع دارد، می‌تواند از پزشک خود کمک بخواهد‌. معمولا آنها خوراکی‌ها و داروهایی که حاوی زنجبیل است را تجویز می‌کند و همینطور مکمل‌های ویتامین ب ۶ در برخی موارد کمک کننده است.

بعضی تجربه‌ها نشان داده خوردن سیرابی، البته اگر مادر بتواند بخورد از ویار و حالت تهوع مادر جلوگیری می‌کند.

همچنین خوراکی‌های متعددی وجود دارند که در زیبایی بچه تاثیر بسزایی دارند. برای اطلاع بیشتر در این مورد مقاله خوردنی‌های دوران بارداری برای زیبایی بچه را از دست ندهید.

درمان ویار حاملگی

شاید بپرسید آیا راهی براي درمان ویار حاملگی هست؟ راه‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. خوردن دمنوش ها

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان ویار حاملگی استفاده از بهترین دمنوش هاست. حالا چه نوع دمنوشی؟ پیشنهاد ما استفاده از دمنوش به سیب و دمنوش زنجبیل است.

2. بو کردن لیمو ترش

یکی از مشخص ترین حرکات مادران باردار برای درمان ویار بوییدن لیمو ترش است. لیمو به دلیل بوی زیبایی که دارد به راحتی می‌تواند موجب درمان ویار حاملگی شود.

3. مصرف زیاد آب و مایعات

ساده ترین کار همین است. سعی کنید در طول روز به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید تا به درمان ویار شما کمک شایانی شود.

چند توصیه به مادرانی که به فکر ویار خود هستند

  • از خوردن غذاها و خوراکی‌های فست فودی و چرب و ادویه پرهیز کنید یا به حداقل برسانیم
  • نگذارید خیلی گرسنه بمانید، بعد غذا بخورید‌‌.این باعث تحریک معده می‌شود.
  • غذا را آرام آرام و با آرامش بخورید.
  • غذای خود را در وعده‌هاي بیشتر و حجم کمتر تقسیم کنید.
  • سعی کنید هنگام غذا خوردن، نوشیدنی مصرف نکنید تا هضم بهتری داشته باشید.
  • مادر باردار می‌تواند صبح را با خوردن چند تکه بیسکویت خشک یا زنجبیل شروع کند.
  • وعده‌های بیشتری را به خوردن میوه‌های فصل اختصاص دهند.
  • اگر رژیم خاصی ندارند بهتر است از پروتئین‌های مختلفی مانند گوشت، مرغ، ماهی و گوشت قرمز استفاده کنند.

مادربزرگ‌های قدیم، به مادران توصیه می‌کردند که سیب زیاد بخورند تا فرزندتان مانند سیب زیبا شود. تحقیقات علمی ثابت کرده خوردن بعضی میوه ها مانند سیب در زیبایی بیشتر کودکان تاثیر زیادی دارد. به مادران باردار توصیه می‌شود همیشه این میوه بهشتی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

به مادران باردار، توصیه می‌شود که حتماً روزانه پیاده‌روی منظمی داشته باشد و از هوای تمیز نهایت استفاده را ببرند. اکسیژن تازه استشمام کنند. اگر در محیطی زندگی می‌کنند که دور از آلودگی در سرو صدا ناخوشایند و غیره و گرمای زیاد باشد مادر باردار کمتر حالت تهوع خواهد داشت.

مادر اگر دچار ضعف می‌شود می‌تواند با خوردن تخم مرغ محلی خود را تقویت کند. مادرانی که ویار دارند و نمی‌توانند غذا بخورند می‌توانند غذاهای خود را با بعضی چاشنی ها مانند رب انار و آبلیمو مزه‌دار کنند شاید بتوانند غذا بخورند.

سخن پایانی

بارداری با اینکه به ظاهر، ۹ ماه بسیار سختی است اما یکی از زیبا ترین دوران‌های زندگی مادر است. مادران در این دوران باید قدر خود و نوزادشان را بدانند و بسیار از خودشان مراقبت کنند تا انشالله فرزندی سالم و کامل را به دنیا بیاورند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید