ایده مد و لباس

راهنمای ست کردن لباس با کفش بچه‌گانه

ایده ست لباس کودک

دیدن عکس‌های جذاب بچه‌ها در شبکه‌های اجتماعی با لباس‌ها و کفش‌های زیبا ممکن است هر پدر یا مادری را وسوسه کند تا به فکر ایجاد ست کفش و لباس بچه‌گانه‌ زیبایی برای کودک خود باشد. با دانستن یک سری نکات کلیدی می‌توان به‌راحتی انواع ست بچه‌گانه را برای کودکان ایجاد کرد. بهتر است ابتدا اصول خرید لباس و کفش مناسب را بدانیم و بعد از آن روش‌های ایجاد ست کفش و لباس کودکان را بررسی کنیم.

اصول خرید کفش بچه‌گانه

خرید کفش مناسب برای تمام سنین اهمیت ویژه‌ای دارد ولی این موضوع برای کودکان مهم‌تر است؛ چون اگر سلامت پای کودکان مورد توجه قرار نگیرد، موجب بروز مشکلاتی در دوران کودکی و بزرگسالی خواهد شد. متخصصین نکاتی را در مورد انتخاب کفش بچه‌گانه توصیه می‌کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

  • کفش کودکان باید دارای انعطاف کافی باشد تا کودکان بتوانند به‌راحتی فعالیت داشته باشند. توجه داشته باشید که نباید به پای کودکان فشاری وارد شود.
  • کفش بچه‌گانه باید جنس مناسب و با کیفیتی داشته باشد. بهترین جنس برای کفش کودکان، پارچه با تهویه مناسب یا چرم طبیعی است. پای کودک نباید داخل کفش عرق کند. رطوبت باعث ایجاد محیط مناسب برای رشد قارچ خواهد شد و باعث بروز مشکلات پوستی می‌شود.
  • کفشی که برای کودک خریداری می‌شود، باید حدود پنج میلیمتر بزرگ‌تر از اندازه پای آن‌ها باشد. یعنی بین انگشتان پا و جلوی کفش کمی فاصله وجود باشد تا کودک هنگام راه رفتن احساس ناراحتی نکند.
  • بهتر است جلوی کفش کودک حالت گرد داشته باشد تا کمترین فشاری به انگشتان پا وارد نشود. بهتر است بدانید که پوشیدن کفش تنگ مخصوصا در قسمت پنجه‌ها ممکن است باعث بدفرم شدن پای کودک شود و فرم پا و انگشتان او را تحت تاثیر قرار دهد.
  • برای کودکان کفش‌های چسبی یا زیپ‌دار، مناسب‌تر از انواع بنددار هستند. کودک به راحتی می‌تواند بدون کمک این کفش‌ها را به پا کند.
  • تا جای ممکن، استفاده از کفش جلوباز برای کودکان مجاز نیست؛ چرا که به صورت کامل از پای کودک محافظت نمی‌کند. از آنجا که کودکان توجه کمتری به محافظت شخصی خود نسبت به خطرات بیرونی دارند، بهتر است در محیط‌های بیرونی کفش کامل به پا داشته باشند.
  • پاشنه کفش باید مناسب باشد. بهتر است برای کودکان مخصوصا رنج سنی زیر سه سال، کفش‌های بدون پاشنه انتخاب شود.
  • جنب‌وجوش و تحرک بالای کودکان باعث می‌شود که بیشتر لیز بخورند. برای جلوگیری از این اتفاق، قبل از خرید به زیره‌ی کفش دقت کنید و اگر عاج مناسب نداشت، از خرید آن صرف‌نظر نمایید. زیره کفش باید عاج‌دار باشد و با سطح زمین اصطکاک ایجاد کند.

 

اصول خرید لباس بچگانه

از آنجا که تن نازک کودکان مستقیماً با پارچه لباس در تماس است، باید به جنس آن توجه ویژه‌ای کرد. بهترین انتخاب پارچه‌هایی هستند که از الیاف طبیعی تهیه شده‌اند.

نوع پارچه را باید با توجه به فصل خریداری کرد. در روزهای گرم تابستانی لباس نخی برای کودکتان بخرید و در زمستان لباس‌های کرک‌دار. لباس‌های مختلفی در ظاهرهای متفاوت وجود دارد که زیر آن کرکی است و از این رو گرمای مطلوبی برای بدن کودک ایجاد می‌کند. این انواع برای کودکان بسیار مناسب‌اند. البته قبل از خرید به این نکته توجه کنید که کرک زیر لباس ثابت باشد و از لباس نریزد.

امنیت لباس را نیز در نظر بگیرید. کودکان با سنین کمتر، بهتر است لباس‌های دکمه‌دار و پرزرق‌وبرق و بنددار نپوشن؛ چرا که موجب ایجاد خطر خفگی می‌شود. اگر لباس کودک دکمه دارد، باید کاملا سفت و محکم باشد. دکمه‌های فشاری برای لباس کودکان انتخاب ایمن‌تری است. زیپ لباس هم باید بررسی شود تا دارای لبه‌های تیز نباشد و ایجاد خراش نکند. هنگام بستن زیپ لباس کودک، اگر مستقیماً با پوست در تماس است، باید دقت کرد. چرا که ممکن است پوست کودک را به خود بگیرد و او را آزار دهد.

کودکان کوچک‌تر که شامل نوزادان نیز می‌شوند، تمرکز و دقت کافی برای انتخاب را ندارند. معمولا پدر مادرها برای آن‌ها خرید می‌کنند و مشکلی نیز پیش نمی‌آید. حتی می‌توان اندازه‌های کودک را یادداشت کرد و بدون حضور او به بازار رفت. وقتی کودک از یک سن خاص که بستگی به جثه بدنی و توان هوشی‌اش نیز دارد گذر کرد، نمی‌توان این رویه را ادامه داد.

خرید لباس برای کودکانی که سن بالاتری دارند حتما باید با حضور خود آن‌ها انجام شود. به این صورت، هم در سایز لباس اشکالی بوجود نمی‌آید و هم نظر و سلیقه‌ی آن‌ها در خریدشان دخیل خواهد شد.

قابل ذکر است، با توجه به این‌که کودکان در سال‌های ابتدایی عمر خود رشد سریع‌تری دارند، بهتر است لباسی انتخاب شود که تنش در آن آزاد باشد. پس اگر اندکی در انتخاب سایز مبالغه کردید و سایز بزرگتر را برای کودک نوپای خود انتخاب کردید مشکلی پیش نمی‌آید.

ایجاد یک ست ساده و راحت

سادگی را در انتخاب لباس‌ها و مخصوصا کفشها در نظر بگیرید. گرچه کفش‌های طرح‌دار و شلوغ بسیاری وجود دارند که ممکن است چشم شما را به خود خیره کنند، انواع ساده‌ای نیز وجود دارند که یک استایل شیک و خاص به کودک شما می‌بخشند. کفش‌های تخت انتخاب‌ مناسبی برای کودکان هستند. این کفش‌ها ظاهر کودکان را ساده‌تر نشان می‌دهند و هیچ‌چیزی برای کودکان زیباتر از سادگی نیست. در انتخاب بوت نیز به این مسئله را مدنظر قرار دهید و بوت بدون پاشنه برایش انتخاب کنید.

در انتخاب لباس روزمره نیز به راحتی کودک توجه کنید. زمانی که قرار است کودک کل روز را در یک لباس بهتر است یک استایل ساده و راحت داشته باشد که در انجام بازی و فعالیت دچار محدودیت نشود.

استفاده درست از رنگ‌ها

حتما قرار نیست از روش‌های ترکیب رنگی که برای استایل خودتان بکار می‌برید برای کودکتان نیز به استفاده کنید. کودکان دنیای خاص خودشان را دارند و ممکن است چیزی که برای شما زیباست برای آن‌ها زیبا نباشد. در انتخاب رنگ لباس‌های آن‌ها جسورانه‌تر عمل کنید و با استفاده از رنگ‌های شاد و هماهنگ دنیای آن‌ها را شادتر کنید.

البته این به این معنی نیست که می‌توانید هر رنگی را در کنار هر رنگ دیگری به کار ببرید. استفاده نامناسب از رنگ‌ها باعث آشفتگی ظاهر کودک می‌شود. روش‌های مختلفی برای استفاده از رنگ‌های مختلف در کنار هم وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را استفاده کنید.

ایجاد یک استایل رسمی

شاید شما هم سریال بچه رئیس را دیده باشید. این سریال جذاب و زیبا مخصوصاً برای ست لباس نوزاد ایده‌های جالبی دارد. به استایل رسمی بچه رئیس دقت کنید. یک تضاد جالب را به وجود آورده است. شما نیز می‌توانید با استفاده از این ترفند نوزاد یا کودک خود را منحصر به فرد و خاص نشان دهید. البته در استفاده از این استایل زیاده‌روی نکنید و آن را به مواقع خاص محدود کنید.

ایجاد ست مجلسی کودکانه

تزیینات سنگ و منجوق روی کفش و لباس کودک مخصوصاً دختران بسیار زیبا است. از لباس‌ها و کفش‌های این‌چنینی در موقعیت‌ها و مهمانی‌های خاص استفاده کنید.

البته نباید در زرق و برق بخشیدن به استایل کودکان افراط کرد. اگر یک کفش منجوق‌دوزی شده یا گل گلی برای او در نظر گرفته‌اید، بهتر است آن را با یک دست لباس شیک و ساده ست کنید. لباسی ساده که می‌تواند در گوشه‌ای از آن، تزئینات مشابه تزئینات کفش به کار رفته باشد.

توجه به شرایط آب و هوایی در ست کفش و لباس بچه‌گانه

کفش و لباس باید مناسب فصل باشد. کفش‌های سبک با رنگ‌های نئون برای تابستان بسیار جذاب هستند. از بوت‌های پارچه‌ای و سبک در تابستان هم می‌توان استفاده کرد. این بوت‌ها با شلوارک یا پیراهن کوتاه، ست جذابی بوجود می‌آورند. کفش‌های گلادیاتوری هم با شلوار جین و تی‌شرت در تابستان ظاهر شیکی به کودکان می‌بخشند.

برای زمستان انواع بوت‌ها و نیم‌بوت‌های مختلفی وجود دارد. توجه کنید که پوشیدن بوت و نیم‌بوت باعث می‌شود ظاهر کودکان کمی رسمی به‌نظر بیاید. پس در انتخاب لباس نیز باید کمی رسمی عمل کرد. لباسی که همراه بوت‌های چرم بچه‌گانه پوشیده می‌شود، باید ساده و باوقار باشد. اگر میخواهید استایل زمستانه کودکتان رسمی نباشد، بهتر است یک چکمه رنگی برای او بخرید و آن را با کاپشن‌های رنگارنگ ست کنید. البته انتخاب رنگ کفش و لباس و کاپشن نباید طوری باشد که ایجاد آشفتگی نماید.

ست کردن طرح کفش و لباس

یک روش دیگر برای ایجاد ست کفش و لباس بچه‌گانه این است که بین طرح کفش با طرح لباس هماهنگی ایجاد کرد. برای مثال می‌توان یک کفش پسرانه مشکی با ستاره طلایی را با یک تیشرت پسرانه مشکی که یک ستاره طلایی روی قسمت جلویی‌اش دارد، ست کرد. یا اینکه یک کفش دخترانه با طرح قلب صورتی را با یک دامن صورتی که قلب‌های ریزی نیز دارد ست نمود.

خرید کفش برای کودکان، بسیار سرگرم‌گننده و جالب است. انواع مختلف صندل‌ها و کفش‌های مدل کالج، اسپرت، گلادیاتوری یا مجلسی وجود دارد که می‌توانند با هر لباسی ست شوند.

ایجاد یک ست بچه‌گانه اصلا سخت نیست. اگر احساس می‌کنید کار پیچیده‌ای است، از فضای مجازی کمک بگیرید. ایده‌های جذاب و متنوعی در فضای اینترنت وجود دارد که در این زمنیه می‌تواند به شما کمک کند.

به یاد داشته باشید، کودکان زیبایی خدادادی دارند و بدون هیچ استایل خاصی نیز، زیبا و منحصر به فرد هستند.

دنیای مد، علاوه بر اینکه زیبایی بخش است، کمی دست و پا گیر نیز هست. اگر روی استایل کودک خود حساسیت زیادی به خرج دهید و در هر شرایطی به فکر ست کفش و لباس بچه‌گانه او باشید او را خسته می‌کنید و از دنیای ساده کودکی‌اش جدا خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید