راهنمای خرید

راهنمای انتخاب لباس بر اساس فرم بدن

نحوه انتخاب لباس مناسب فرم بدن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که تنخور پیراهن زیبایی را دیده باشید و تصمیم بگیرید مشابه آن پیراهن را برای خودتان بدوزید و در مهمانی بعدی مثل ستاره‌ای در مجلس بدرخشید. ممکن در آخر کار با پوشیدن آن لباس و دیدن خودتان در آیینه ناامید و غمگین بشوید، چون آن لباس اصلا برازنده‌ی شما نیست. چرا؟ چگونه لباسی که شما این‌چنین شیفته‌ی آن شده‌اید در تن شما زیبا جلوه نمی‌کند؟ اشکال کار کجاست؟ این مطلب به شما کمک می‌کند تا با اصول انتخاب لباس بر اساس فرم بدن آشنا شوید و لباس مناسب فرم بدن خود را پیدا کنید تا دچار این‌چنین اشتباهاتی نشوید. ما کمک می‌کنیم تا شادی پس از خرید را بیش‌تر از همیشه احساس کنید.

انتخاب لباس بر اساس فرم بدن

پوشیدن لباس مناسب فرم بدن، مستلزم این است که شما فرم بدن خود را بشناسید.

به طور کلی فرم بدن را به پنج دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کنند.

این دسته‌بندی شامل: سیبی‌شکل، ساعت شنی، مثلثی معکوس، مستطیلی و گلابی است. البته ممکن است فرم بدن شما فقط در یک دسته نباشد و تلفیقی از دو دسته یا بیشتر باشد. این موضوع مهم نیست بلکه مهم این است که شما فرم بدن خود را پیدا کنید و بتوانید با انتخاب لباس بر اساس فرم بدن خود زیبایی‌های اندام خود را بیشتر نشان داده و نقاط ضعف ظاهری را بپوشانید.

انواع فرم بدن

برای فهمیدن فرم بدنتان هیچکس بهتر از خودتان نمی‌تواند کمکتان کند. بهتر است این‌بار هوشمندانه‌تر جلوی آیینه‌ی تمام‌قد بایستید و خودتان را با دسته‌بندی‌های زیر مقایسه کنید:

  • شما سیبی‌شکل هستید، اگر:

دور کمر و باسن پهنی دارید، قفسه‌ی سینه و شکم تپلی دارید و کلا بالاتنه‌ی شما درشتتر است و دارای شانه‌های پهنی هستید.

  • فرم بدن شما ساعت‌شنی است، اگر:

دارای کمری باریک هستید و بالاتنه و پایین‌تنه‌ی شما وزن بیشتری دارد و اندازه‌ی آنها تقریبا برابر است.

  • شما مثلثی معکوس هستید، اگر:

باسن شما از شانه‌های شما باریک‌تر باشد.

  • فرم بدن شما مستطیلی است، اگر:

اندازه‌ی شانه و باسن شما برابر باشید و کمرتان نیز باریک نباشد.

  • شما گلابی شکل هستید، اگر:

شانه‌های شما از باسنتان باریک‌تر باشد.

حال که با فرم اندام خود آشنا شدید می‌توانید با انتخاب لباس بر اساس فرم بدن بهتر از همیشه دیده شوید.

انتخاب لباس برای اندام سیبی شکل

بیشتر خانم‌های ایرانی که دارای اضافه‌ وزن هستند اغلب در این دسته‌بندی می‌گنجند. برای خوش‌فرم دیده شدن ظاهر خانم‌هایی که این مدل اندام را دارند رعایت چند نکته ضروری است. خانم‌های سیبی شکل دارای بالاتنه‌ی درشت تری نسبت به پایین‌تنه‌شان هستند و باید طوری لباس بپوشند که بالاتنه‌‌ی آن‌ها کوچک‌تر دیده شود.

اگر شما نیز در این دسته قرار دارید، بلوزی به تن کنید که روی باسن شما بیافتد و شکم شما را پنهان کند. رنگ آن بهتر است تیره باشد و تا حد ممکن تک‌رنگ! با یک کار هوشمندانه مانند انتخاب درست یقه لباس، می‌توانید توجه مخاطب را از پایین بلوز به سمت بالای بلوز منعطف کنید. یقه هفت انتخاب خوبی است. جهت مشاهده انواع بلوز زنانه مناسب فرم بدنتان به لینک درج شده مراجعه کنید.

سایز بدن خود لباس بخرید. بلوز نباید خیلی چسبان یا خیلی گشاد باشد. لباس سایز شما، لباسی است که در قسمت شکم کمی آزاد باشد. البته که این آزاد بودن را نباید با چین لباس ایجاد کرد که همه چیز برعکس خواهد شد و هدف شما برای پوشاندن شکم محقق نمی‌شود.

برای انتخاب شلوار باید از شلوارهای فاق بلند استفاده شود. دامن‌شلواری هم انتخاب هوشمندانه‌ای است. یادتان باشد شلوارهای جذب یا شلوارهای فاق کوتاه اصلا مناسب نیستند. تنها باعث می‌شوند شکم شما بزرگ‌تر به نظر بیاید.

انتخاب لباس برای اندام ساعت شنی

اگر شما دارای فرم بدن ساعت‌شنی هستید باید به شما تبریک گفت چون برای شما در انتخاب لباس بر اساس فرم بدن محدودیتی وجود ندارد. می‌توانید با بستن کمربندهای جذاب زیبایی کمر باریک خود را دوچندان جلوه دهید. پیراهن‌های مدل ماهی مخصوص شماست. با خیال راحت این مدل را بپوشید و بدانید که این مدل پیراهن در هیچ اندامی به اندازه‌ی اندام شما برازنده نیست. بلوزهای چپ‌ و راستی هم به خاطر نشان دادن باریکی کمرتان انتخاب خوبی است.

شلوارهایی با فاق بلند بپوشید و بلوزتان را داخل شلوارتان قرار دهید تا زیبایی کمر باریک و شکم تختتان را به رخ بکشید. شما مجاز به استفاده از لباس‌های تنگ و سرهمی هستید. شلوارهای تنگ و راسته هم مناسب شماست. دامن‌های پفی هم برایتان برازنده است. مشاهده انواع شلوار زنانه مناسب فرم بدن شما در فروشگاه الیاکیدز…

 همان‌طور که گفتیم برای شما نبایدی وجود ندارد؛ فقط بهتر است از پوشیدن لباس‌های یکسره گشاد اجتناب کنید تا بتوانید زیبایی ظاهر خود را نشان دهید.

انتخاب لباس برای اندام مثلثی معکوس

اگر دارای فرم بدن مثلث معکوس هستید، بهتر است توجه را به قسمت پایین‌تنه جلب کنید. برای اینکار باید دامن‌های چین‌دار یا پلیسه یا پفی بپوشید. شلوارهای تنگ زیاد مناسب شما نیستند در عوض شلوار پیلی‌دار پایین‌تنه‌ی شما را بهتر نشان خواهد داد. شلوارهای دمپا گشاد را نیز امتحان کنید؛ بسیار برای شما مناسب هستند.

می‌توانید با استفاده از پارچه‌های گل‌دار و یا رنگ روشن دامن یا شلوار بدوزید. به یاد داشته باشید که شما باید سعی در باریک نشان دادن بالاتنه‌ی خود کنید. برعکس اینکه لباس‌های دوبنده و استین حلقه‌ای به شما نمی‌آید؛ آستین رگلان مخصوص شما است. این نوع آستین با برش مایل از روی سرشانه باعث باریک دیده شدن شانه‌ها خواهد شد و طراحان لباس برای کوچک نشان دادن شانه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

انتخاب لباس برای اندام مستطیلی‌ شکل

اگر فرم بدن شما مستطیلی است؛ یعنی انحناهای کمی در اندامتان دارید. باید سعی کنید با لباس مناسب به بدن خود فرم دهید. در واقع لباس مناسب فرم بدن شما لباسی است که به بدن شما انحنا دهد. استفاده از کمربند برای فرم دادن به اندامتان عالی است. همچنین برای بزرگتر دیده شدن بالاتنه‌تان می‌توانید بلوزهایی با یقه‌ی چین‌دار یا باز بپوشید. شلوارهای چسبان و فاق بلند هم برای تناسب فرم بدن شما توصیه خواهد شد.

اگر اهل پوشیدن دامن هستید، دامن‌های پف‌دار یا چین‌دار بپوشید. این نوع مدل دامن زیبایی ظاهر شما را دوچندان می‌کند.

فرم بدن گلابی‌شکل

شما پایین‌تنه‌ی بزرگتری نسبت به شانه‌ها دارید. سعی کنید توجه بیننده را به بالاتنه‌ی خود جلب کنید.برای این‌کار بهتر است از بلوزهایی با طرح‌های شلوغ و یقه‌های باز مثل یقه دلبری یا یقه قایقی استفاده کنید. شما می‌توانید بلوزهای آستین دوبندی یا حلقه‌ای نیز بپوشید.

برای بالاتنه، لباس‌هایی با رنگ روشن و برای پایین‌تنه، لباس‌هایی با رنگ تیره‌تر انتخاب کنید. اگر به فکر تناسب بین بالاتنه و پایین‌تنه هستید، پوشیدن دامن را فراموش کنید؛ مگر اینکه در نقش پارچه دامن راه‌های عمودی وجود داشته باشد. راه‌راه‌های عمودی باسن شما را باریک‌تر نشان می‌دهد و برایتان مناسب‌تر است.

در انتخاب شلوار، به سایز بدن خود توجه کنید و شلواری انتخاب کنید که در آن راحت هستید. شلوار نباید تنگ و جذب باشد. چرا که باعث می‌شود پایین‌تنه نسبت به بالاتنه بزرگ‌تر نشان داده شود.

در آخر باید اضافه کرد که هر اندام و هر فرم بدنی که داشته باشید، انتخاب‌های زیادی برایتان وجود دارد که می‌تواند به جذابیت شما کمک کند. فقط کافی است فرم بدن خود را به‌درستی بشناسید و از لباس مناسب فرم بدن خود آگاه باشید. به این صورت بهترین انتخاب را خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید