ایده مد و لباس

راهنمای انتخاب نام دخترانه ❤️ (+100 اسم دخترانه جدید و زیبا)

نام دخترانه

انتخاب بهترین اسم برای دختران از اهمیت بالایی برخوردار است. شما با آشنایی با راهنمای اسم دختر می‌توانید زیباترین اسم دختر را برای عزیزان خود انتخاب کنید. در هنگام انتخاب اسم دختر با توجه به مواردی همچون معنی و ریشه اسم و تلفظ آن یک نام مناسب از میان اسامی انتخاب کنید. انتخاب زیباترین اسم دختر در هنگام تولد نوزاد دختر برای پدر مادرها کمی سخت می‌باشد اما یکی از چالش‌های شیرین است. هر پدر و مادری براساس سلیقه و فرهنگ خانواده خود می‌تواند از بین اسامی دخترانه متنوع و زیبا برگزیند اما قبل از انتخاب نام بایستی به راهنمای اسم دختر توجه کند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

اهمیت انتخاب اسم‌ دختر مناسب

 • سعی کنید نام‌هایی را انتخاب کنید که سوالات کمتری در مورد تلفظ صحیح اسم یا معنای آن در ذهن مخاطب ایجاد شود. سوالات مکرر مخاطب احساس ناخوشایندی در شما یا کودکتان ایجاد می‌کند. حتی ممکن است، آسیبی برایاعتماد به نفس فرزند شما باشد.
 • قبل از انتخاب اسم از معنای آن مطمئن شوید. معنای اسم بایستی نشانگر مواردی همچون ویژگی‌های شخصیتی مثبت یا خوشبختی و تاثیرات خوب در زندگی باشد.
 • اسم انتخابی بایستی با نام فامیلی فرزند دختر هماهنگی آوایی یا معنایی داشته باشد. اما از ایجاد ترکیب بیش از اندازه خاص پرهیز کنید. زیرا ممکن است زمینه‌ساز تمسخر کودک شما در آینده شود.
 • بهتر است در انتخاب نام هماهنگی از نظر حروف یا آوا با اسم فرزند قبلی یا با نام‌های پدر و مادر را در نظر بگیرید. این هماهنگی می‌تواند نشان دهنده‌ی یک پیوند پنهان خانوادگی باشد. اما هیچ اجباری در این هماهنگی وجود ندارد.
 • سعی کنید اسمی را انتخاب کنید که در صورت خودمانی یا مخفف شدن، ترکیب نازیبا نباشد.
 • دقت کنید که اسم انتخابی به هنگام بزرگسالی دختر شما در کنار القابی چون خانم قرار خواهد گرفت.
 • اسم انتخابی بایستی هماهنگ با رسم و رسوم و شرایط فرهنگی و مذهبی خانواده شما باشد. به طور مثال ممکن است برخی خانواده‌ها بیشتر اسم مذهبی دخترانه و یا اسم دخترانه اصیل ایرانی را بپسندند.

 

6 اسم جذاب دخترانه

همتا: این اسم بیانگر شخصیتی است که وجه اشتراکی در صفتي با ديگري دارد. علاوه بر آن معانی همچون مثل، همسر، جفت، همنشين، همدم، رفيق، متناسب، در خور دارد.

✅ هانا: این اسم یکی از نام‌های اصیل و بین‌المللی با ریشه‌های کردی و لری و ترکی و عبری محسوب می‌شود. به معنای: پناه، امید، نفس و فریاد، توجه، مرحمت، نیکی و زیبایی و فضل و بخشش، هدیه خداوند.

سلین: به معنای: سیل خروشان یا سیل آسا، ماه، آسمان.

دلسا: ۱- همچو دل كه جايگاه عواطف و احساسات در انسان است. مثل قلب؛ ۲- (به مجاز) داراي احساس، داراي عاطفه.

✅ دیانا: در اوستا به معنای نیکویی‌بخش یا نیکویی‌دهنده است. معنی اسم دیانا در فرهنگ فارسی عمید : در نزد رومیان قدیم الهۀ ماه و جنگل‌ها و حامی زنان در هنگام زاییدن.

✅ افرا: یکی از زیباترین، جذاب‌ترین، ناب‌ترین و خوشایندترین نام‌های دخترانه با ریشه اصیل فارسی به معنای خوش قد و بالایی، خوش قد و قامت یا کسی که قد و بالای رعنایی داشته باشد. افرا یعنی تحسین کردن، آفرین، مرحبا و احسنت. این نام در برخی منابع از نظر لغوی به معنای ستایش کردن و سپاس گزاری نیز آمده است.

 

زیباترین اسم دختر

اسامی که آوا و تاریخچه مناسبی دارند از جمله زیباترین اسامی دختران محسوب می‌شود. همچنین این اسامی بایستی القا کننده معنای مثبت باشد و دارای آوای گوش‌نواز باشد و یادآور شخصیت نیک در تاریخ ایران زمین باشد. از جمله اسامی دخترانه زیبا می‌توان به مواردی همچون آتوسا، میترا، نیلوفر، نگین، آرزو، مهرناز اشاره کرد.

 

جدیدترین اسم دختر

در هنگام انتخاب نام برای فرزند دختر یکی از مهم‌ترین نکته‌ای که والدین بایستی دقت کنند جدید بودن آن می‌باشد. انتخاب جدیدترین اسم دختر به عنوان بهترین هدیه به او محسوب می‌شود. شاید به هنگام هدیه دادن به این فکر کرده باشید که هدیه شما باب میل گیرنده باشد. بنابراین در انتخاب اسم دخترانه نیز در نظر گرفتن نام جدید از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب جدیدترین اسم دختر برای کودک باعث می شود که احساس او نسبت به اسم امروزی خوب باشد.

بسیاری از کودکان امروزی از داشتن اسم‌های قدیمی و سنگین رضایتی ندارند. آن‌ها از خانوادشان توقع دارند که اسم امروزی و جدیدی برایشان انتخاب کند. از جمله جدیدترین اسم دختر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. همتا
 2. نفس
 3. هانا
 4. رستا
 5. یسنا
 6. حلما
 7. فاطمه زهرا
 8. آوینا
 9. سلین
 10. دلسا
 11. آوا
 12. لیانا
 13. هلنا
 14. یکتا
 15. مهدیس
 16. نیلا
 17. باران
 18. رونیا
 19. آرنیکا
 20. دیانا
 21. افرا
 22. آیلا
 23. آتنا

 

اسم دلنشین دختر

دختر مظهر زیبایی است و بهتر است اسم او نیز دلنشین باشد. اسم دلنشین دختر اسمی است که آوایی روان و معنایی لطیف داشته باشد. به طور مثال از نظر برخی افراد اسامی که از طبیعت الهام گرفته شده‌اند، دلنشین هستند. لازم به ذکر است که تمامی دختر خانم‌ها به داشتن اسمی زیبا و دلنشین علاقمند هستند. از جمله اسامی دلنشین دختر می‌توان به نام های الیکا، الینا و آتنا اشاره کرد.

 

اسم دختر سنگین و رنگین

بیشتر پدرها  و مادرها نام دختر خود را جدید و با معنای زیبا و علاوه بر آن سنگین و رنگین انتخاب می‌کنند. در ادامه به چند اسم دختر سنگین و رنگین اشاره خواهیم کرد: رها، آوا، سارا، مهتا، ارغوان، جانان.

 

لیست کامل اسامی دختر ثبت احوال

اسم هر کودکی هویت و شخصیت او را در آینده معرفی می‌کند. این نام معرف کودک در آینده در اجتماع بزرگتر است. بنابراین نام نیکو برای آنها بایستی انتخاب کرد. افراد در انتخاب نام به همخوانی این نام ها با نام خواهر و برادر کودک، نام خانوادگی توجه می‌کنند.  در لیست کامل اسامی دختر ثبت احوال اسم دختر مذهبی، اسم دختر ایرانی همچنین اسم های  با ریشه های کردی، ترکی و… مشاهده می‌شود. به همین دلیل در انتخاب این اسامی ریشه و اصالت کودک نیز بایستی در نظر گرفته شود. اما ممکن است انتخاب اسم با در نظر گرفتن روش های دیگر برگزیده شود. به طور مثال نام بزرگ خاندان را برای فرزند خود برمی‌گزیند تا  همیشه یاد و خاطره او را در ذهن خود حفظ کنند. در ادامه لیستی را از اسامی ثبت شده در ثبت احوال برای شما تهیه کردیم.

 

آتوسا شیوا
آپامه

شیفته

آذر شیدا
آذر شیرین
آذرخش شکوه

آذرگون

شهین
آرزو شکوفه
آزاده شینا
آزیتا  شیما
آذین صوفیا
آسا صنم
آفرین صدیقه
آلاله ضحی
آناهیتا طیبه
آوا طوبی
آهو طنین
آیدا طناز
آیه طلعت
اختر طلا
ارغوان طراوت
ارکیده طاهره
افسانه طناز
افسون طنین
الناز طهورا
ایران عارفه
ایران دخت عسل
بانو عطیه
بلقیس غزل
بلوط غزال
بنفشه غزاله
بهار غنچه
بهاران فاتیما
بهناز فاطمه
بهنوش فائزه
بی بی گل فرانک
بیتا فردوس
پاک بانو فرزانه
پارمیس فرسیما
پارمیدا فلورا
پادینا فهیمه
پریا قدسیه
پریان قاصدک
پریسیما کامیلا
پونه کژال
پریوش کلثوم
پری کمند
پروانه کیانا
پرنیا گلسا
پرنسا گلاره
پرمیس گل پر
پرستو گل پری
پانیذ گلاره
پالیز گلبرگ
پردیس گلپر
پرند گلوریا
پریناز گلنار
ترنم گلناز
ترنج گندم
ترگل گیتی
ترلان گیسو
تهمینه لادن
تینا لاله
ثنا لطیفه
ثمین  لعیا
ثریا لیدا
ثمر لیلا
جانان مهدیس
جلاله مهگل
جمیله مهرسا
جوانه مارال
جواهر ماریا
جهاندخت مانا
جیران ماهرخ
چکامه ماهک
چکاوک محنا
چمن محیصا
چهره آسا مرسانا
حانا مروارید
حانیه مستانه
حدیث ملیسا
حریرگل ملیکا
حسنا منیژه
حسنیه موژان
حلما مونا
حلیا مهتاب
حکیمه مهرناز
حمیده مینا
حنا نادیا
حنانه نارگل
حوری ناهید
حوریسا نجلا
حوریه نسترن
خورشید نسیم
خجسته نغمه
خوشه نکیسا
دلارام نگار
دریا نگین
دنیا نهال
دینا نیایش
دیبا نیکا
رامش نیلا
رکسانه نیلوفر
روشنک نیوشا
رها وجیهه
ریما وسمه
زری وفا
زرین هاجر
زهره هانا
زیبا هانیه
ژاله هدی
ژیلا هدیه
ژینا هلن
سیمین هما
سیما همتا
سمیرا یسنا
سپیده یارگل
سایه یاس
سوگل یاسمین
سی گل یرحی
سویل یسری
سونیا یکتا
سوفیا یگانه
سوگند

یلدا

 

 

اسم دختر خاص و تک

بیشتر پدرها و مادرها دوست دارند، اسم خاص و تک برای دختر خود انتخاب کنند. بدون شک یک اسم دختر خاص و تک توجه شما را  جلب می‌کند و از ذهن فراموش نمی‌شود. زیرا این اسامی دارای چنین ویژگی هستند. اما با این حال ممکن است این اسامی برای برخی از افراد جذاب نباشد و آن را نپسندند. در صورتی که تصمیم به انتخاب اسم دختر خاص و تک برای کودک خود دارید، تبریک ما را بابت این انتخاب جسورانه بپذیرید. دقت کنید که اسم دختر خاص و تک با توجه به معنای آن انتخاب شود و تنها به خوش آوایی آن در نظر گرفته نشود.

 

انتخاب اسم دخترانه کمیاب

بهترین هدیه پدرها و مادرها انتخاب اسمی پرمعنی و با آوا است. شما با انتخاب اسم دخترانه کمیاب می‌توانید او را از این هدیه بهرمند سازید. مطمئن باشید که کم تکراریترین اسم دختر بهترین اسمی است که می‌توانید برای دختر خود انتخاب کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید